Kitaplık

No Gravatar

Kitaplar dünyadaki en güzel hazineler ve bu hazineyle ilk tanışmam 6 yaşlarındayken başladı. Okumayı çok sevdim ve hala çok seviyorum.  Okuduğum kitaplar bana çok şey kattı diye düşünüyorum ama bazen de bu kadar okumasaydım keşke de hayat daha basit gelseydi gözüme diye düşünüyorum. Çünkü kitap okumaya devam ettikçe insanın gözlem yeteneği daha da gelişiyor ve olaylar-insanlar karşısında gözlem yaparak yorum yapmaya ve sonuç çıkarmaya başlıyorsunuz. Bir kişinin hareketinden geçmişte neler yaşamış olabileceği ve gelecekte gerçekleştireceği davranışlar hakkında tahminler yapmaya çalışıyorsunuz. Bazen güzel bazen de çok can sıkıcı bir olay.

Kitapları listelemekte nereden çıktı? Aslında temel sebebi doğacak bebeğimize hangi masalları okusam diye kitüphaneme bakarken başladı liste. Bugüne kadar yüzlerce kitap okudum ama elimde sadece listemdeki bu kitaplar kalmış. Kitaplarımın diğerleri ise babamın kütüphanesinde bekliyor. Aslında orada kalmaları çok daha iyi çünkü babam çevresindekilere bu kitapları okutuyor ve hala okuyor. Sanırım kitaplara olan tutkumun nedeni de babam.

Geçmişte gazeteler aracılığıyla dağıtılan ansiklopedilerden babamdam habersiz sipariş vermem ve babamın hiçbirşey demeden bu ansiklopedileri satın alması. Babamın bir gün bir koli dünya klasikleri seti ile eve gelmesi ve benim bu seti babamla yarışarak okumam kitaplara olan aşkımı daha da pekiştirdi.

Ne tür kitaplar okunmalı? Elinizde fırsat olsa dünyanın dört bir yanını dolaşmak isterdiniz herhalde. Kitaplarda böyle;her biri ayrı bir mekan,şehir,insan,macera,bakış açısı,duygu… Dünyanın dört bir yanından hatıralarınız ve hisleriniz olmasını istiyorsanız ne bulursanız okuyun derim. Her şehri ,her insanı sevmeyeceğiniz gibi her kitabı da sevmeyeceksiniz belki ama yarın o şehirden bir anı yaşamınızda doğru kararlar almanıza yol açabilir.

Technorati Etiketleri: