E-Devlet kapısı hakkında bilmek istedikleriniz.

No Gravatar

18 Aralık 2008, devlete giden kısa yol E-Devlet’e giden yol http://www.türkiye.gov.tr açıldı. Devletin kısa yolunda 18 Aralık 2008 itibariyle 21 hizmet sunuluyor. Aslında yetkililerin de söylediği gibi bu bir pilot çalışma, önümüzdeki günlerde ve aylarda vatandaş daha fazla hizmet almaya başlayacak. 
Projenin devam eden aşamalarında tüm devlet kurumlarının www.türkiye.gov.tr ile entegre çalışabilecek bir bilgi işlem ve veritabanı yapısına sahip olması gerekecek tabi bu entegrasyonlar için bir süre beklememiz gerekecek.
E-devlet kapısı ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de bilgilerinizin güvenliği. Bu konuda Türksat A.Ş. gerekli tüm önlemleri almış gibi gözüküyor. Aslında bu projede www.turkiye.gov.tr’de tutulan sadece vatandaşın sisteme girişini sağlayan bilgiler. Örneğin Türkiye.gov.tr sitesine e-imzanız ile girdiğinizde ve “SSK Hizmet Dökümü” nüzü sorgularsanız tüm SSK bilgileriniz SGK bilgi işlem veritabanından gelecektir.
Peki niye www.turkiye.gov.tr’den bu bilgilere ulaşayım? Nedeni; aslında e-devlete açılan tüm kapılarda tek kapıdan tek kullanıcı adı ve tek şifre ile tüm hizmetleri alabilmek.
Şu an alınan hizmetler şu şekilde:


1. Başbakanlık İletişim Merkezi Yeni Başvuru
2. Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama
3. SSK Hizmet Dökümü
4. PTT Kayıtlı Gönderi Takibi
5. PTT Şube Sorgulama
6. Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru
7. Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru
8. İş Başvuru Sonucu Sorgulama
9. Meslek Kursu Sorgulama
10. İşsizlik Ödeneği Başvurusu
11. İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi
12. Türk Meslek Sözlüğü
13. İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama
14. MEB Sınav Yeri Sorgulama
15. MEB Sınav Sonuç Sorgulama
16. Ulaştırma Bakanlığı Araç Yetki Belgesi Sorgulama
17. İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi
18. Ulastırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı
19. TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış
20. Adalet Bakanlığı Vatandaş Bilgi Sistemi
21. Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi

 

 
Peki www.türkiye.gov.tr sitesinden vatandaş nasıl yararlanacak. Siteye girişte hizmetlerinden yararlanabilmek için;
1- PTT merkezlerine başvurmak gerekiyor. PTT’ye E-Devlet kapısı giriş şifresi almak için başvurduğunuzda yanınızda Nüfus Cüzdanı,Ehliyet veya pasaport bulundurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken bu kimliklerde mutlaka TC kimlik numaranızın kayıtlı olması gerekiyor. Başvuruda bir taahhütname imzalamanız gerekiyor ve 1 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Şifreniz kapalı zarfta size teslim edilecektir. Şifrenizi kaybettiğinizde tekrar başvurursanız ek bir ücret ödeyerek tekrar şifrenizi alabilirsiniz.
2- E-İmza ile www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmak için. E-imza alabileceğiniz yetkili kurumlardan bir tanesine başvurarak E-imza kartınızı, nitelikli elektronik sertifikanızı ve kart okuyucunuzu satın alabilirsiniz. E-imza hakkında daha detaylı bilgi ve başvuru için
http://www.turktrust.com.tr
http://www.e-guven.com/
http://www.e-tugra.com.tr sitelerine başvurabilirsiniz.
3- Mobil imza:  GSM servis sağlayıcılar tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanabilmek için şu an için Turkcell ve Avea Mobil imza hizmetlerini satın alabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetleri satın almak için bazı bankaların internet bankacılığı sitelerinden de başvurabilirsiniz.
http://www.turkcell.com.tr/bireysel/servisler/asistan/Turkcell_mobil_imza?source=adwords&WT.mc_id=googser_mobilimza

About Cagdas Kaval