Microsoft Windows Azure

No Gravatar


Microsoft şu anda dünyada 12 tane çok büyük veri merkezleri kuruluyor, her biri 500 milyon dolar değerinde ve 15 futbol sahası büyüklüğünde olan bu devasa yatırımlar aslında Windows Azure için bir başlangıç yatırımı gibi görünüyor. Professional Developers Conference 2008’de duyurumu yapılan Windows Azure aslında yazılım ve servisler birlikteliğinin uygulama alanı olarak çalışacak. Son kullanıcı ve işletmelerin en büyük soru ve sorunları olan verim güvende mi? ,kurduğum sunucular devamlı çalışabilecek mi? ,yedeklerim doğru alınıyor mu? yeni teknolojilere sistemimi nasıl entegre edeceğim? gibi birçok soruya Windows Azure ile çözüm bulunacak gibi gözüküyor. Peki, nedir Windows Azure?

Windows Azure; masaüstü işletim sistemimiz, Windows Sunucu işletim sistemimiz, Windows Mobil işletim sistemimiz, Windows CE ve benzeri tüm işletim sistemlerimizi tek bir platformda bir araya getiren ve bizim internet bulutunda işletim sistemimiz haline gelen Microsoft’un yeni markası.
Window Azure aslında çok büyük bir barındırma ortamı ve içinde servis yönetimi, veri tutma, kuyruk yönetimi, bilgilerin güvenliği ve güvenirliliğini vb unsurları barındırıyor. Bahsettiğimiz tüm bu unsurlarda kullanıcı ve kurumların hizmetine servis olarak sunuluyor. Şu an daha çok yerel sunucularda gördüğümüz sanallaştırma teknolojisi de sunulan servislerden bir tanesi. Yani siz ölçeklendirilebilir bir hizmete sahip oluyorsunuz. Toplam işlem sayınız arttıkça sizde Windows Azure üzerinde size sunulan sunucu adetini sadece birkaç tıklamayla artırabileceksiniz. Ya da ek servislere ihtiyacınız olduğunda birkaç tıklamayla bu servisleri ekleyebileceksiniz ve en önemli artısı da birlikte çalışma ile ilgili bir sorununuz olmayacak. Eklenen yeni servisler daha önce kullandığınız servislerle de uyumlu çalışacak.
Hayal etmesi biraz zor ama eğer 300-400 tane sunucuya ihtiyacınız olsa bu isteğinizi gerçekleştirmek gerçekten çok zor. Yer, güvenlik, kurulum… birçok zorluk aklınıza gelecektir mutlaka. Neredeyse hayallerinizden vazgeçersiniz bu zorlukları düşününce ama Windows Azure zoru hayal etmemizi ve gerçekleştirmemizi sağlayacak gibi gözüküyor.
Azure Servis Platformu içinde; “Live Services, Microsoft .Net Services, Microsoft SQL Services, Microsoft Sharepoint Services, Microsoft Dynamics CRM Services” servislerini barındırmakta ve bu servisler ile depolama,raporlama,yönetim vb tüm hizmetleri almanız mümkün olacak ve bunun yanında Windows Azure’da çalışacak yeni uygulamalar yaratmak isteyen yazılım geliştiriciler içinde birçok yenilik barındıyor.
Windows Azure’daki gelişmeleri merakla bekliyoruz. Sanırım kurumların hayallerini büyütme vakti geldi gibi gözüküyor.
G.Çağdaş KAVAL

About Cagdas Kaval