Yenilikçi Öğretmenler Programı

No Gravatar

8-10 Ekim 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Yenilikçi Öğretmenler Programı Forumu”na Bilişim Rüzgarı ekibi olarak katıldık.

Forumda 50’den fazla proje öğretmenlerimiz tarafından tanıtıldı ve 10 Ekim 2008 akşamı farklı kategorilerde projelerden 1.2. ve 3. ler belirlendi ve ödüllendirildi. Öğretemenlerimizi tebrik etmek gerekiyor,tabii öğrencilerini de ders saatleri ve mesaileri dışında çalışarak güzel projeler çıkarmışlar. Bu projeler ülkemizin geleceğini belirleyecek çocuklarımızın farklı sorunlara çözüm bulmalarını ve teknolojiye bir adım daha yaklaşmalarını sağlayacak.

Projeleri izledikten sonra aslında üzerinden durulması gereken en önemli konunun öğretmenlerin bilişimle daha iç içe olmalarını sağlamanın zorunlu olduğu idi. Şu an her okulda teknoloji sınıfları var ve her öğretmenimizin bu sınıfları etkin kullanması gerekiyor. Forumda belirtildiği ” Bilgisayarla kullanmadan eskiyeceğine, kullanılarak eskitilmeli”. Tabii ki bu konuda okul yönetmine de çok iş düşüyor. Sanırım okul yönetimlerinde de eğer bu sınıflardaki bilgisayarlar bozulursa hesabını nasıl veririz korkusu var. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım bu konudaki kaygılara her seferinde yanıt veriyor ve öğretmenlerden bu sınıfları kullanmalarını ve öğrencilerine kullandırtmalarını söylüyor.

Yenilikçi Öğretmenlerimiz gerçekten “Kılavuz Öğretmenler” olmalılar ve diğer öğretmenlere teknoloji ve eğitim konusunda öncülük etmeliler. Tabii sivil toplum kuruluşlarına da çok iş düşüyor. Öğretmenlerin ve öğrencilerin bilişim eğitimlerine STK’larda katkıda bulunmalı. Bu konuda en etkin çalışan STK ben ce Habitat için Gençlik Derneği, 2008 yılında ortak projelere imza attığımız dernek her ilde binlerce kişiye ulaştı ve bilişim eğtiimleri veriyor. Sınıfta,internette bu eğitimleri herkese ulaştırmaya çalışıyor. Biz de Bilişim Rüzgarı ekibi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına 2008 yılı başında Bilişim Hikayeleri projesini başlattık ve bu projede bilişimle tanışıp hayatı değişen insanları televizyon ekranlarından izleyicilerimizle paylaşıyoruz. Hikayelerde 74 yaşında dedemiz de var,10 yaşında öğrencimiz de var ve tabii ki bu başarı hikayelerinde öğretmenlerimizde var.

Değişimin liderleri olan öğretmenlerimize  bilişimde başarı hikayelerinin artması için çok görev düşüyor.

Tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum.

About Cagdas Kaval