Windows Server 2008:Bölüm 1:Genel Bakış

No Gravatar

Microsoft kod ismi Longhorn olan Windows 2008 Server işletim sistemiyle birçok yeniliğe damgasını vuracağa benziyor. Daha önceki sürümlerin özelliklerini de barındıran busürümde ayrıca Windows Vista ile aynı kernel yapısına sahip. Tabii aklınıza Vista daki gibi müthiş görünüm özellikleri gelmesin ama yine de Windows Server 2008 önceki sürümlere göre daha renkli bir görünüme sahip.

 

İlk değişiklik sunucunun açılış ekranındaki sunucu yönetim konsolu ile başlıyor. Yönetim konsolu ile yönetiim ve konfigürasyon çok basitleştirilmiş.Yeni gelen özelliklerden bir tanesi de virtualization teknolojisi,bu teknoloji sayesinde 3. Parti uygulamalara gerek kalmadan sanal makineler ile çalışabilirsiniz. Virtualization teknolojisinin kullanılabilmesi işletim sisteminin 64 bit sürümüne ve virtualization desteği olan işlemciye ihtiyacınız var. Kurulum aşaması oldukça basitleştirilmiş. Yöneticiler kurulum esnasında sistem hard disklerini bölümlerine ayırabilirler,raid sürücüsünü CD/DVD veya USB diskten kurabilirler. Herhalde floppy sürücüler tarihe karışacak gibi.Kurulumda bir farkta Full Installation ki bu kurulum daha önceki kurulumlarla aynı,farklı olan kurulum modu ise Core kurulum;Core kurulum da yönetim tamamen komut isteminden yapılmakta.  Kurulum toplam süresi ise ise çok kısaltışmış 30 dakika içinde sunucuya kurulum yapmanız mümkün. Kurulum sonrasında gelen yönetim konsolundaysa neredeyse herşey var. Tüm ayarları bu alandan yapabiliyorsunuz.  Örneğin DNS ayarlamak için ayrı bir konsola ihtiyacınız yok. Server üzerinde ayarları yaparken sihirbazlar karşınıza çıkıyor ve her aşamada detaylı bir şekilde anlatımlar var neredeyse tüm senaryolar anlatılmış. Windows işletim sistemleri arasında dosya transferi için kullanılan SMB protokolünde de yenilikler yapılmış. Yenilikler sayesinde şu an Vista ve Server 2008 arasındaki dosya transferleri yüksek transfer değerlerine sahip network kartlarıyla daha hızlı olacak gibi gözüküyor. SMB protokolü Windows 3.11 for Workgroups’tan bu yana ilk defa yenileniyor. (SMB 2.0)

Windows Server 2008 Internet Information Services (IIS) 7 yeni gelen özelliklerden bir tanesi. IIS 7.0 da IIS 5.0’dan bu yana daha tutarlı bir sistem olma yolunda ilerliyor. Gelecek yazılarımızda IIS 7 üzerinde de duracağız. Ama ilk bakışta görebildiğimiz daha net ve daha açıklayıcı bir arayüze sahip oluşu. IIS 6.0 dan daha açıklayıcı bir arayüze sahip olduğu anlaşılıyor.

About Cagdas Kaval